28 Kasım 2011 Pazartesi

AK Parti’de Şamil Tayyar bombası…


AK Parti’yi yaklaşık 9 yıldır takip ederim. Genel başkan ya da lider odaklı bir siyasi partidir. Lideri ne derse o olur, aksi söylenirse muhtemelen aforoz olur… Çünkü siyasi partinin çalışma sistemi böyledir. İster beğenirsin, ister beğenmezsin…

Malumunuz geçen hafta içinde ‘Sporda Şiddeti Önleme’ ya da halk nezdinde nam-ı diğer ‘şike yasası’ paldır küldür TBMM’den çıktı. Sayın Cumhurbaşkanı Gül’ün onayı için köşke havale edildi. İşte bu 15 günlük inceleme süresi içinde beklenmeyen bir hamle geldi.

Kimden?

AK Parti Gaziantep Milletvekili Gazeteci, Yazar Şamil Tayyar’dan…

Ne yaptı?

Sayın Cumhurbaşkanı’na bir mektup gönderdi. Mektubu aynen aktarıyorum sonra başka yorum-düşüncem olacaktır.

Sayın Cumhurbaşkanım

Öncelikle sevgi ve saygılarımı sunarım.

Malum, 24 Kasım 2011 günü TBMM Genel Kurulu’nda tüm partilerin desteğiyle, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’da değişiklik yapıldı ve son söz olarak makamınıza gönderildi.
Açıkça belirtmeliyim ki, Meclis olarak spordaki Ergenekon’a, İstanbul dukalığına ve spor mafyasına yenik düştük. Bir milletvekili olarak tüm Türkiye’den özür diliyorum.
Yıllarca “maç oynanırken kural değiştirilmez” dedik, ama bu değişiklikle maç bitmeden kuralı değiştirmeye kalktık ve devam etmekte olan Şike Operasyonu’na müdahale ettik.

Hala yanlıştan dönmek için vakit var. Maçta 90 dakika bitti ama uzatmalar oynanıyor. Son dakikada vereceğiniz kararla sonucu değiştirebilirsiniz.
Bir milletvekili değil cumhurun ferdi olarak zatı-ı alinizden hukukun evrensel ilkeleri ve toplumun hassasiyetlerini dikkate alacağınız umuduyla yazıyorum.

Eğer bu kanun yürürlüğe girerse;

1-Şahsa özel ve örtülü af çıkarılmış olur, devam etmekte olan Şike Operasyonu akamete uğrar.

2-Spordaki şike eylemi organize suç kapsamından çıkartıldığı için bundan sonra spor mafyasıyla mücadele artık imkansız hale gelir.
Ayrıca, üzülerek belirtiyorum, kanundaki ceza oranları yeni düzenlemeyle komik seviyeye çekilirken, bu durumu kamufle etmek maksadıyla kamuoyunu aldatıcı bir yola başvuruldu. Cezaların ertelenmesi, paraya çevrilmesi veya hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasının söz konusu olamayacağına dair madde eklendi.

Hukuktan azıcık nasibini almış herkes bilir ki, sanıklar, suçun işlendiği tarihteki ceza hükümlerine göre yargılanırlar. Sanık, eğer ileride lehte düzenleme yapılırsa bundan yararlanır, aleyhteki düzenlemeden etkilenmez. O nedenle, Şike Operasyonu’nda tutuklanan şüpheliler, ceza indiriminden yararlanır ancak erteleme hükümlerinden etkilenmezler. Bu durumda şike şüphelileri, 2 yılın altında ceza alırsa bir gün bile cezaevine girmezler. Maalesef, yeni kanunu hararetle savunan spor lobisinin meclisteki temsilcileri, erteleme hükümlerini bir marifet gibi ballandırarak anlatıp kamuoyunu aldattılar.
Yeni Anayasa gibi en hayati konuda bir araya gelemediğimiz bir dönemde, şikeciler için jet hızıyla böyle bir kanunun çıkarılması kamu vicdanında derin yaralar açmıştır.
En hassas terazi olan vicdanınızın sesine uyacağınız umuduyla sevgi ve saygılarımı sunarım.

26 Kasım 2011.

Şamil TAYYAR

Gelelim düşüncelerime… Sayın Vekille neredeyse aynı noktadayım…

Yalnız keşke bu karşı çıkışı geçen hafta TBMM’de görüşme öncesi ve sırasında yapsaydı; işte o zaman gerçek ‘cesur yürek’ unvanını hak ederdi…

Tabiri caizse ‘mal batıya kaymış’ yani yasa çıkmış, artık ah, vah demenin manası olmuyor ve de sanki kamuoyuna popülist mesaj verilmesi amaçlanıyor…

Bu çıkışı AK Parti lideri nasıl karşılar? Bence kapalı kapılar ardında bir hesaplaşma görülür, artısı-eksizi kantara çıkarılır, dışa yansıması ise uzun zaman alır…

Ben daha Sayın Cumhurbaşkanımızın bir yasayı uygun görmeyip geri çevirdiğine tanık olmadım. Olduysa bile günahını almayalım, benim bilgim yoktur… Gündemi bu kadar sıkı takip ederken gözümden kaçtıysa ne ala…

Hal böyleyken meşhur ‘şike kanununu’ geri çevirmesi yüzde 1 bile olasılık değildir. 4 partinin altına imza attıkları bir kanun tasarısının Sayın Cumhurbaşkanı tarafından geri çevrilmez ve onaylanır kanaatindeyim… Ama Sayın Cumhurbaşkanı 15 günlük inceleme süresini sonuna kadar kullanabilir…
Bu yazı daha önce counter kisi tarafından okundu.
Yorum Gönder