23 Mayıs 2016 Pazartesi

Koroner (kardiyoloji) yoğun bakım ünitesinde yer (yatak) bulma..


Valla bu konuya 4-5 yıl önce vakıf olmuştum. Bir arkadaşım hastaydı ve Bucak Özel Lider Hastanesi’nden çevre bir hastaneye sevkinde yaşanmıştı. Yoğun bakım ünitesi olan hiçbir hastanede boş yatak yoktu.. Derken araya hatır ve tanıdıklar sokuldu; Isparta SDÜ Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Ünitesinde yer bulundu ve oraya sevk olundu..

Bu yazıda ise ne yaşandıysa kronolojik sırayla, anlaşılır dilde aktarıyorum..

Ne zaman?
Yıl 2016,
Ay Mayıs,
Gün 22,
Saat 07.00 civarı ve sonrası..

Nerede?
Bucak ilçesinde..

Hangi rahatsızlık?
Kalp krizi tanısı (Göğüs kafesi yırtılır gibi ağrı)

Hasta nerelere gidiyor?
Lider Hastanesi acil gelen hastayı kabul etmiyor.. Takiben Bucak Devlet Hastanesi acil servise başvuruluyor..

Hastaya ne yapılıyor?
Kalp krizi için ilk müdahale yapılıyor ve Koroner (kardiyoloji) yoğun bakım ünitesini olan sağlık birimine sevk ediliyor..

Sevk oluyor mu?
Olamıyor..

Neden?
Isparta, Antalya aranıyor ve ‘’boş yatak olmadığı’’ ifade ediliyor ancak arama devam ediyor..

Ne kadar bekleniyor?
Yaklaşık 1 saat..

Sonra ne oluyor?
1 saat sonra boş yatak bulunuyor ve kalp krizi geçiren hasta, Özel Antalya MEDUSA Hastanesine ambulansla sevki yapılıyor..

Hasta, ambulansla hastaneye ulaşıyor ve ne yapılıyor?
Koroner Anjiyografi yapılıyor, tıkalı olan 3 damardan 2’si açılıyor ama 1’si açılmıyor, yapılan tetkikler sonrası bypass (açık kalp ameliyatı) kararı alınıyor..

Peki, bu yazıyı neden kaleme aldım?
Sevgili okuyucular, yaşımız ve cinsiyetimiz ne olursa olsun, kalp krizi geçirebiliriz. O zaman 1 dakika bile önemliyken ‘’Koroner (kardiyoloji) yoğun bakım ünitesinde boş yatak yok’’ gerekçesiyle saatlerce bekletilirseniz, ölebilirsiniz..

Son söz:
Umarım ve dilerim başta sağlık bakanlığı olmak üzere ilgili kurumlar gerekli tedbirleri alır; asla ‘’Koroner (kardiyoloji) yoğun bakım ünitesinde boş yatak yok’’ cevabı verilmez..

En önemlisi Bucaklılara büyük iş düşüyor.. Yeni hastanemizde ‘’Koroner (kardiyoloji) yoğun bakım ünitesi’’ mutlaka açılması için başta AKP’li siyasetçilerin, muhalefetin, kısaca her vatandaşın çaba göstermesi gerekmektedir. İşin şakası yoktur, kalp krizinde müdahale geciktiği için ÖLÜRSÜNÜZ..

Ömer ÖZDAMAR (Yeni Sol Muhalif)
Bucak-BURDUR

Bu yazı daha önce counter kisi tarafından okundu.
Yorum Gönder