10 Mart 2012 Cumartesi

Eğitim sistemi ve çıkmazımız..


AK Parti iktidarı 4+4+4 modeli getirmeye uğraşıyor ya, TBMM’de büyük kavgalar kopuyor ya, bence hepsi boş ve anlamsızdır..
Neden?
Çünkü ne getirilirse getirilsin; eğitim sistemi artık çıkmazdadır..
Bakın, bu yazıyı okuyanlarımızın çocukları, akrabaları veya tanıdıkları çok aşina oldukları dershane gerçeğini biliyordur.
Çocuklarımız tam gün ya da yarım gün okul eğitim-öğretimine müteakip soluğu dershanelerde alıyorlar..
Ne yapıyorlar ve niye gidiyorlar dershaneye?
Okulda eksik olan eğitim-öğretimi dershanelerde tamamlıyorlar. Böylece hem 8 yıllık hem de 12 yıllık okul eğitim-öğretimi sonrası gireceği sınavlarla yaşamının geleceğine şekil veriyorlar.
Son 30 yılımızın bir eğitim-öğretim gerçeği olarak dershaneler; tüm çocuklarımızın, tüm velilerimizin kafalarına kazındı ve kabullenildi.
Oysa soru basittir. Okul varsa dershane neden vardır? Dershane varsa okul niye vardır?
Sonra 8 yıllık zorunlu temel eğitim-öğretimin trajik komik gerçeklerine sıra geliyor. Çok sevgili ve değerli öğretmenlerimiz sınıf haricinde evinde aynı öğrencilerine paralı eğitim veriyor. Mesela 6. Sınıf, mesela 7. Sınıf öğrencilerinden bazılarına işte matematik dersi, işte fen dersi gibi konular ücretli olarak evlerde aynı öğretmen tarafından veriliyor.
Oysa soru basittir. Çocuklarımıza sınıfta öğretilemeyen dersler; nasıl evde öğretilecektir? Eğer evde özel derste öğretiliyorsa; sınıfta çocuklarımızın işi nedir?
Daha bugün bir iddia duydum ve artık pes dedim içimden… İlköğretim 1. Sınıfa giden öğrencilerin bazıları okuma-yazmayı becermediği için evde özel ders alıyormuş… Hem de aylık 80 ile 100 TL. arasında değişen ücret karşılığı.. Diyelim ki 10 öğrencisi var, aylık 800 ile 1.00. TL ekstra ücret almaktadır.
Oysa soru basittir. İlköğretim 1. Sınıfına giden öğrencilerimize okuma-yazmayı öğretemeyen öğretmenin işi başka ne olabilir ki? Okuma-yazma öğrenmek için ev yerine sınıfa öğrenci neden geliyor ki?
Ha keza aynı film 4 yıllık lise döneminde de oynanıyor..
Eğri oturalım, doğru konuşalım dostlar… Kabul edelim ki bu işin çivisi çıkmıştır. Kimse bana eğitim sistemi hikayesi falan anlatmasın lütfen! İdealist öğretmen modeli iflas etmiştir. Tam aksine malı, mülkü ve parası olan öğretmen modeli çok saygın ve değerlidir. Bu öğretmen modelinin yetiştirdiği çocuklarımız da gelecekte aynısı olacaktır.
Ha bu arada müfredat, dersler konusuna hiç girmiyorum. Çünkü bunlar ayrıntı ya da detaydır. Bana göre eğitim sistemimiz fiilen çökmüştür ve bitmiştir.
İsterseniz tüm okulları dini eğitim ağırlıklı İmam Hatiplere çevirin ama şu gerçeği geri çeviremezsiniz. Paraya dayanan özel ders sistemi, ahtapot gibi eğitim-öğretimin her yanını sarmıştır ve kurtuluşu yoktur. 4+4+4 olsa ne olur, 3+3+3 olsa ne olur, hepsi boş ve beyhude çabadır!
En kötüsü de toplumumuz bu gerçekler karşısında üften-püften nedenlerle meşgul edilmekte ve sorgulama yapması önlenmektedir.
Bu yazı daha önce counter kisi tarafından okundu.
Yorum Gönder