22 Aralık 2009 Salı

Deniz Feneri, LÖSEV, Mehmetçik Vakfı ve vekaletle kurban…


Önce haberi hiç dokunmadan paylaşıyorum.

Vekaletle kurban kesiminde yolsuzluk yapıldığı iddiaları nedeniyle Deniz Feneri, LÖSEV ve Mehmetçik Vakfı'ndan 65 kişi gözaltında.

Bazı yöneticiler de yolsuzlukla suçlanıyor. Ankara Emniyeti’nin vekaletle kurban kesiminde yolsuzluk yapıldığına ilişkin soruşturması genişleyerek sürüyor.

Deniz Feneri Derneği, Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) ve Mehmetçik Vakfı’ndan 150 bin hayvanın vekaletle kesim ihalesini alan Diyarbakır merkezli MAY Ey firmasının, Kurban Bayramı’nda kurbanları kesmediği halde kesilmiş gibi makbuz kestiği, bu kanunsuz eyleme üç dernek ve vakıftan bazı yöneticilerin de karıştığı belirtiliyor.

Bu çerçevede sekiz ilde 65 kişinin sorguları da sürüyor.

Savcılar Mehmet Tamöz ve Hüseyin Kocabey’in talimatıyla MAY ET’in kayıtlarını inceleyen polis, ihale sözleşmesindeki gibi kurbanların kesilmediğini ancak üç derneğe kesilmiş gibi makbuz düzenlediğini belirledi.

Firmaya LÖSEV, Mehmetçik Vakfı ve Deniz Feneri Derneği’nden bazı yöneticilerin de yardımcı olduğu da öne sürülen iddialar arasında.

Ankara, İstanbul, Balıkesir, Diyarbakır, Adana, Antalya, Isparta ve Hakkari’de gözaltına alınanların sayısı da 65’e yükseldi.

Bu kişiler arasında Deniz Feneri Derneği, Mehmetçik Vakfı ve LÖSEV’in başkanları ile bazı çalışanlarının da olduğu öğrenildi.

Savcıların dün Adli Tıp’ta sağlık kontrolünden geçirilen zanlılar için dört günlük gözaltı süresi aldığı ve soruşturmayı ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak’, ‘ihaleye fesat karıştırmak’, ‘nitelikli dolandırıcılık’ ve ‘sahtecilik’ kapsamında yürüttükleri öğrenildi.

Mehmetçik: Bilgi verdik

Soruşturmaya adı karışan vakıflardan TSK Mehmetçik Vakfı’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:
“Mehmetçik Vakfı 2009 yılı vekaleten kurban bağışı kesim ihalesi sonucunda 17 kesim merkezi için 12 firma ihaleleri kazanmış ve kesimler noter huzurunda, veteriner gözetiminde, vakıf görevlileri nezaretinde, dini vecibelere uygun olarak yerine getirilmiştir. Ankara Başsavcılığı’nca, ihaleleri kazanan 12 firmadan ikisi hakkında başlatılan soruşturmada, Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü ve vakıfta görevli ilgili personel, bilgilerine başvurulmak üzere emniyette bulunmaktadır.“

Deniz Feneri Derneği de yazılı açıklamasında, derneğin kurban organizasyonuyla ilgili incelemeye tabi tutulduğu kaydedilerek şöyle denildi:
“Deniz Feneri Derneği’nin 2009 yılında kurban kesimi yaptırdığı dört kesim merkezinden biri olan MAY ET firmasının hesapları savcılık tarafından incelemeye alınmıştır. Genel Başkanımız Mehmet Cengiz, Mehmetçik Vakfı ve LÖSEV gibi kurumların yetkilileriyle birlikte bilgisine başvurulmak üzere emniyette bulunmaktadır.”

LÖSEV: Ödeme yapılmadı

LÖSEV de açıklamasında, ‘noterlerin kesimlerin yapıldığına, bağışçıların vekaletlerinin iletildiğine dair tüm sayfaları ayrı ayrı ıslak imza onaylı resmi yevmiye numaralı mühürlü belgelerin alındığını’ kaydetti. Açıklamada, “Firma fatura kesmesine ve sözleşme üzerinde gözüken alacağını tahsil etmeye çalışmasına rağmen ödeme yapılmamış, mahkemeden tedbir talep edilmiş ve hukuki süreç beklenmektedir” denildi.

Türk Hava Kurumu ise bazı gazetelerde operasyona kurumun adının da karıştırılması üzerine kendilerinin kurbanları Et ve Balık Kurumu’na kestirdiklerini açıkladı

Haberlerin tamamı budur. Ben şimdi bambaşka bir açıdan olayı yorumlamak istiyorum.

Kurban Bayramı arifesinde hayvan pazarına bir tanıdıkla öğleye doğru gittik. Ne mi gördüm? Yahu küçükbaş hayvandan daha çok insan vardı.

Ahaa bu yıl küçükbaş hayvanlar hem çok pahalı olacak hem de bulunmayacak…

Dedim demesine keşke demez olaydım. 400 küsurdan kurbanlık kapabildik. Saat 15.00’a doğru Pazar kapandı.

Niye mi?

Hayvan kalmadı.

Galiba ülkemizde hayvancılık hızla gerilediği için küçükbaş hayvan sayısı da hızla azaldı.

Kurban pazarında küçükbaş keçi ve koyun cinsi hayvanların fiyatı 400-500-600 civarındadır.

Şimdi ilk saptamayı yaptık. Hayvan kıtlığı vardır.

İkinci saptamam ise kıt olan mal pahalı olur iktisadi kuralı gereği 400 TL’den aşağı küçükbaş hayvan da yoktur.

Yukarıda bahsi geçen haber skandalıyla bağlantı kurarsam; Deniz Feneri Derneği, Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) ve Mehmetçik Vakfı’ndan 150 bin hayvanın vekaletle kesim ihalesini alan Diyarbakır merkezli MAY Ey firmasının, Kurban Bayramı’nda kurbanları kesmediği halde kesilmiş gibi makbuz kestiği, bu kanunsuz eyleme üç dernek ve vakıftan bazı yöneticilerin de karıştığı belirtiliyor.

Bence 150 bin hayvan bulamadılar. Bulsalar bile 280 TL’den alamadılar. Sonra alavere-dalavere yaptılar.

Elbette doğrusu durumu izah edip; paraların iade edilmesidir.

Bakın bazı ünlüler Twitter’da neler diyor?…

Manken Gizem Özdilli:
Gitti kurban parası hırsızlara… Yeniden mi kestirmek lazım...?

Gazeteci İsmet Berkan:
Evet yaa ve ben de mehmetçik vakfına bağış yapmıştım, yuuhh diyorum, bi daha asla. VİCDANSIZLAR

...(kurban sahtekarları)nın, gençliklerinde cami cemaatinin ayakkabılarını çalarak staj yapmış olmaları muhtemel

Saygı ve sevgilerimle…

Ömer Özdamar/22 Aralık 2009/Burdur-Türkiye
Bu yazı daha önce counter kisi tarafından okundu.
Yorum Gönder