25 Nisan 2013 Perşembe

Yeni Bucak Devlet Hastanesi yapımı yılan hikayesine döndü..Yeni Bucak Devlet Hastanesi yapımı üzerinden 2-3 yıl geçti ama nedense bir türlü sonuçlanamadı.. Yok hafriyat çalışması başladı, yok yüklenici taşeron firma iflas etti derken aradan bunca zaman geçti ama yapım işinde yol alınamadı.. 2013-Nisan ayı itibarıyla tek bir çivi bile çakılmadan tabelası asılı olarak öylece bekliyor..  Üstüne üstlük AK Parti Burdur Milletvekillerimiz de ne olacağına dair sürekli çelişkili ifadeler kullanıyorlar..

 

Bomba bilgiye bugün ulaştım..

 

Nasıl ve kimden?

 

Yeni Bucak Devlet Hastanesi yapım yerine karşı çıkan ve bunu yargıya intikal ettiren vatandaşımız vasıtasıyla elbette..

 

Nedir o bomba bilgi?

 

Isparta İdare Mahkemesi tarafından görevlendirelen ve mahkemeye sunulan bilirkişi raporu..

 

Kimlermiş bilirkişi?

 

Isparta SDÜ/Mimarlık Fakültesin’den 3 kişilik Doçent Heyeti..

 

14 sayfadan oluşan bilirkişi raporundan ne var ya da ne diyor?

 

Uzun uzun ne talep edildiği anlatılmış, son sayfalarında bilirkişi kanaat ve sonuç bölümü yazılmış. Özet olarak aşağıdaki hususların yapılmadığını ya da eksik olduğunu söylüyor:

 

-İmar ile ilgili mevzuat uyarınca her tür ve ölçekteki planlarda özel sağlık alanı kullanım kararı yoktur..

 

-Gürültü, hava ve su kirliliğine maruz olmadığının; insan sağlığına olumsuz yönde etkileyecek endüstriyel kuruluşlar ile gayrisıhhi müesseselerden uzak olduğunun valilik tarafından yetkilendirilmiş merci raporu yoktur..

 

-Hastane binası için yeterli yeşil alan ayrıldığının ilgili belediye tarafından yazılı olarak belgelenmesi yoktur..

 

-Ulaşım şartları, ulaşım noktaları açısından uygun ve ulaşılabilir olduğunun İl Trafik Komisyonu veya Belediye Ulaşım Koordinasyon Merkezi raporu yoktur..

 

-Hasta ve hasta yakınları ile hastane çalışanları için otopark yönetmenliğindeki ölçülere göre yeteri sayıda otopark yeri ayrılması yoktur..

 

Kısaca bu 5 ana maddenin olması gerekirken olmadığını bilirkişi raporundan ifade ediliyor..

 

Ne olacak şimdi?

 

Ne olacağını bilemem elbette; mahkeme takdir edecek ve bir karar verecektir. Ancak bilirkişi raporunda belirtilen eksiklikler tam bir skandaldır bence..

 

Neden?

 

Çünkü ‘Bilirkişi’nin belirttiği bu eksiklikler giderilmeden; bu projeyi nasıl hayata geçirdiler?

 

Ben bir Bucaklı vatandaş olarak ıvır zıvır dinlemem arkadaş, Bucaklılar elbette hastanelerin daha iyisine, daha güzeline layıktır ve olmaması abestir.. İddiam odur ki 10 yıllık AK Parti iktidarının devlet yatırımlarından en az payı Bucak almıştır. Bunda sorumlu ya da sorumluları kamuoyunun takdirine bırakıyorum..
Bu yazı daha önce counter kisi tarafından okundu.
Yorum Gönder